Naujausias klimato kaitos vertinimas: kritinis signalas
Tarpvyriausybinė Klimato Kaitos Komisija (IPCC) yra tarptautinė institucija, vertinanti klimato kaitos poveikį Žemei. IPCC reguliariai vertina klimato kaitos keliamą riziką bei jos prisitaikymo ir švelninimo galimybes. Neseniai pasirodęs šeštasis IPCC vertinimas, ties kuriuo dirbo 234 mokslininkai iš 66 valstybių, toli gražu nenuteikia pozityviai - nors to jau kurį laiką buvo galima tikėtis, turėdami omenyje žmogaus veiklos mastus. Taigi, ką šiame vertinime nustatė ekspertų komisija?
Vertinimo ataskaitoje pateikiami neabejotini duomenys, rodantys žmogaus veiklos sukeltą anksčiau niekada Žemėje nebuvusio spartumo klimato atšilimą. Ši žmonių sukelta klimato kaita jau pasireiškė stipriai padažnėjusiomis ekstremaliomis oro sąlygomis ir klimato pokyčiais įvairiuose pasaulio regionuose.
Šeštojo IPCC vertintojai teigia, jog kai kurie jau dabar matomi klimato kaitos padariniai - negrįžtami. Vienas jų - jūros lygio kilimas dėl šylančio ir besiplečiančio vandens bei tirpstančių žemyninių ledynų, esančių Antarktidoje bei Grenlandijoje. Tai reiškia, kad net ir staiga stebuklingai nustoję į aplinką skleisti šiltnamio dujas, šio proceso sustabdyti jau nepajėgtume. Apie to pasėkmes daugiau rašome čia.
Kita problema - mokslininkų sudaryti ateities scenarijai prognozuoja, kad jei žmogaus veikla drastiškai nepasikeis jau dabar, antroje XXI-ojo amžiaus pusėje vandenynas nebepajėgs būti „anglies dioksido siurbliu“, t.y. nebesugers didelių kiekių šių šiltnamio efektą keliančių dujų. Taip pat, padidėję liūčių kiekiai sumažins vandenyno druskingumą, o stiprus jo temperatūros kilimas bus jaučiamas iki 700 metrų gylio.
Tačiau nuleisti rankų tikrai nederėtų, o dar tiksliau, pagrindinė šio vertinimo mintis tokia: norint išvengti daugybės kitų pražūtingų pasekmių, imtis priemonių yra būtina čia ir dabar. Tik nedelsiant griežtai sumažinę išmetamų dujų kiekį dar galėtume žymiai pagerinti oro kokybę ir per 20-30 metų stabilizuoti Žemės temperatūrą.
O ar ne tiesa, kad klimatas Žemėje keitėsi nuolatos ir tai tiesiog natūralus procesas?
Taip, Žemės temperatūra nuolat svyravo. Tačiau žmogui pradėjus pramoninę veiklą, klimato pokyčiai tapo žymiai spartesni nei bet kada anksčiau:
Žemės paviršiaus temperatūra nuo 1970-ųjų kilo greičiau nei per bet kokį 50 metų periodą bent paskutinius 2 tūkstančius metų.
2011-2020 metais Žemės temperatūra buvo aukštesnė nei prieš tai buvusiame Žemės šiltajame periode prieš 6500 metų
2019 metais anglies dioksido koncentracija atmosferoje buvo didesnė nei bet kuriuo momentu Žemėje per bent paskutinius 2 milijonus metų!
Nesileisk būti klaidinamas/-a žmonių, neigiančių visas didžiules mokslininkų pajėgas. Apie klimato kaitą turime kalbėti garsiai ir imtis veiksmų jau dabar.
Grafike juoda kreive yra pažymėtas globalinis vidutinis žemės paviršiaus temperatūros pokytis per pastaruosius 170 metų (1850-1900 m.). Šis realus pokytis yra lyginamas su simuliacijomis, kuriose temperatūros pokytis yra sumodeliuotas atsižvelgiant į žmogaus ir natūralių gamtos reiškinių įtaką (ruda linija) ir tik į natūralių gamtos reiškinių (t.y. saulės ir vulkaninės veiklos) įtaką temperatūrai (žalia linija). Ištisinės linijos vaizduoja modelių temperatūros vidurkį, o užspalvintas fonas žymi tikėtiną svyravimų diapazoną.
Šaltinis: IPCC, versta į lietuvių k.
Pilnas šeštasis IPCC vertinimas - šioje nuorodoje.